gtk+ 1.2.3 - en to nl translation catalogue (90 entries)

en: Hue:
nl: Kleur:

en: Saturation:
nl: Verzadiging:

en: Value:
nl: Waarde:

en: Red:
nl: Rood:

en: Green:
nl: Groen:

en: Blue:
nl: Blauw:

en: Opacity:
nl: Ondoorschijnendheid:

note: The Cancel button
en: Cancel
nl: Annuleren

note: The files clist
en: Files
nl: Bestanden

en: Directory unreadable: %s
nl: Directory onleesbaar: %s

en: Create Dir
nl: Maak Dir

en: Delete File
nl: Verwijder Bestand

en: Rename File
nl: Wijzig Bestandsnaam

note: gtk_signal_connect (GTK_OBJECT (dialog), "destroy", (GtkSignalFunc) gtk_file_selection_fileop_destroy, (gpointer) fs);
en: Error
nl: Fout

note: close button
en: Close
nl: Sluiten

en: Create Directory
nl: Maak Directory

en: Directory name:
nl: Directory naam:

note: buttons
en: Create
nl: Maak

note: buttons
en: Delete
nl: Verwijder

note: buttons
en: Rename
nl: Hernoem

en: Selection:
nl: Selectie:

en: Foundry:
nl: Oorsprong:

en: Family:
nl: Familie:

en: Weight:
nl: Gewicht:

en: Slant:
nl: Helling:

en: Set Width:
nl: Zet Breedte:

en: Add Style:
nl: Voeg Stijl toe:

en: Pixel Size:
nl: Pixel Grootte:

en: Point Size:
nl: Punt Grootte:

en: Resolution X:
nl: Resolutie X:

en: Resolution Y:
nl: Resolutie Y:

en: Spacing:
nl: Spatiering:

en: Average Width:
nl: Gemiddelde Breedte:

en: Charset:
nl: Karakterset:

note: Number of internationalized titles here must match number of NULL initializers above
en: Font Property
nl: Eigenschap Lettertype

en: Requested Value
nl: Gevraagde Waarde

en: Actual Value
nl: Werkelijke Waarde

en: Font
nl: Lettertype

en: Font:
nl: Lettertype:

en: Font Style:
nl: Lettertype Stijl:

en: Size:
nl: Grootte:

en: Metric:
nl: Metriek:

en: Points
nl: Punten

note: create the text entry widget
en: Preview:
nl: Voorbeeld:

en: Font Information
nl: Lettertype Informatie

en: Requested Font Name:
nl: Naam Gewenste Lettertype:

en: Actual Font Name:
nl: Naam Werkelijke Lettertype:

en: %i fonts available with a total of %i styles.
nl: %i lettertypen beschikbaar met in totaal %i stijlen.

en: Font Types:
nl: Lettertypen soorten:

en: Scalable
nl: Schaalbaar

en: Scaled Bitmap
nl: Geschaalde Bitmap

en: regular
nl: gewoon

en: italic
nl: schuingedrukt

en: oblique
nl: scheef

en: reverse italic
nl: omgekeerd schuingedrukt

en: reverse oblique
nl: omgekeerd scheef

en: other
nl: anders

en: The selected font is not available.
nl: Het gekozen lettertype is niet beschikbaar.

en: The selected font is not a valid font.
nl: Het gekozen lettertype is niet een geldig lettertype.

en: This is a 2-byte font and may not be displayed correctly.
nl: Dit is een 2-byte lettertype en wordt mischien niet goed weergegeven.

en: (unknown)
nl: (onbekend)

en: roman
nl: romaans

en: proportional
nl: proportioneel

en: monospaced
nl: enkelvoudige spatiering

en: char cell
nl: karakter cel

en: Font: (Filter Applied)
nl: Lettertype: (Filter toegepast)

en: MAX_FONTS exceeded. Some fonts may be missing.
nl: MAX_FONTS overschreden. Sommige fonts kunnen ontbreken.

en: Apply
nl: Toepassen

en: Font Selection
nl: Lettertype Selectie

en: Gamma value
nl: Gamma waarde

note: shell and main vbox
en: Input
nl: Invoer

en: No input devices
nl: Geen invoer apparaten

en: Device:
nl: Apparaat:

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Screen
nl: Scherm

en: Window
nl: Venster

note: The axis listbox
en: Axes
nl: Assen

note: Keys listbox
en: Keys
nl: Sleutels

note: We create the save button in any case, so that clients can connect to it, without paying attention to whether it exits
en: Save
nl: Opslaan

en: Pressure
nl: Druk

en: X Tilt
nl: X Helling

en: Y Tilt
nl: Y Helling

en: none
nl: niets

en: (disabled)
nl: (uitgeschakeld)

note: and clear button
en: clear
nl: wissen

en: Page %u
nl: Pagina %u

en: Unable to locate image file in pixmap_path: "%s" line %d
nl: Kan plaatjes bestand in pixmap_path: "%s" regel %d niet vinden

en: Unable to locate image file in pixmap_path: "%s"
nl: Kan plaatjes bestand in pixmap_path: "%s" niet vinden

en: Unable to locate loadable module in module_path: "%s",
nl: Kan module in module_path: "%s" niet vinden,

en: --- No Tip ---
nl: --- Geen Tip ---
